zmień mnie

NFZ o zdrowiu. Choroba Alzheimera i choroby pokrewne
Choroba Alzheimera to najczęstsza choroba neurozwyrodnieniowa przebiegająca z otępieniem, charakteryzująca się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej
Data publikacji:
2023-05-25
Typ publikacji:
Okolicznościowy
Słowa kluczowe:
choroba Alzheimera, otępienie
Poziom agregacji:
województwa
Zakres lat:
2014 - 2019

Choroba Alzheimera

W 2022 roku Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport dotyczący choroby Alzheimera i chorób pokrewnych przygotowany we współpracy ze środowiskiem ekspertów. W kwietniu 2023 roku publikujemy aktualizację raportu w formie pliku xlsx.

Przyczyny występowania choroby Alzheimera nie są w pełni znane. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i jest wyższe w przypadku kobiet. Zwiększone ryzyko zachorowania występuje u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę typu 2. Dodatkowo, czynnikiem ryzyka jest również pierwszy stopień pokrewieństwa z osobą, u której stwierdzono chorobę Alzheimera, jednak nie warunkuje on rozwoju choroby. Wg danych Institute for Health Metrics and Evaluation w 2019 roku na chorobę Alzheimera i choroby pokrewne chorowało w Polsce 585 tys. osób, co stanowiło 1,5% populacji. 


Chorobowość rejestrowana

Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, chorobowość rejestrowana choroby Alzheimera i chorób pokrewnych wynosiła w 2022 roku 357 tys. osób i była o 5% wyższa niż w 2014 roku. Świadczenia udzielano głównie w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. W strukturze wartości refundacji świadczeń dominowały jednak świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz świadczenia udzielone w ramach długoterminowej opieki psychiatrycznej (w 2022 roku stanowiły 49% spośród 190 mln zł przeznaczonych na refundację świadczeń udzielonych z powodu choroby Alzheimera i chorób pokrewnych). 

Refundacja wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z powodu choroby Alzheimera i chorób pokrewnych wyniosła w 2022 roku 105 mln zł. Pod względem liczby pacjentów realizujących zlecenia oraz wartości refundacji i dopłat pacjentów dominowały pieluchomajtki.


W raporcie NFZ przeczytasz o:

  • czynnikach ryzyka choroby Alzheimera,
  • chorobie Alzheimera i chorobach pokrewnych w Europie i Polsce,
  • epidemiologii rejestrowanej,
  • świadczeniach z rozpoznaniem choroby Alzheimera i chorób pokrewnych,
  • lekach stosowanych w leczeniu choroby Alzheimera,
  • ciągłości farmakoterapii refundowanymi lekami stosowanymi w leczeniu choroby Alzheimera,
  • refundowanych wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie z powodu choroby Alzheimera i chorób pokrewnych.


Pliki do pobrania