Weryfikacja historii recept wystawionych w gabinet.gov– leki odurzające lub psychotropowe

Warunek konieczny aby móc wystawić nową e-receptę na lek odurzający lub psychotropowy

Zgodnie z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia (Dz.U. 2023 poz. 1368) od dnia 2 sierpnia 2023 roku zmieniają się zasady dla lekarzy wystawiających recepty na środki odurzające lub psychotropowe. Lekarz chcąc wystawić receptę ma obowiązek sprawdzić, jakie leki pacjentowi przepisano, które wykupił, zażywa i w jakich dawkach.

Weryfikacja historii recept wystawionych dla pacjenta w aplikacji gabient.gov.pl wykonywana jest podczas wypełniania formularza nowej recepty dla pacjenta przez lekarza po wybraniu przycisku „Wyszukaj recepty pacjenta”. Jest to warunek konieczny, aby móc wystawić nową e-receptę na lek odurzający lub psychotropowy dla pacjentów z aktywnym Internetowym Kontem Pacjenta.

Po wybraniu przycisku aplikacja wyświetli okno wyszukiwarki recept dla danego pacjenta, któremu chcemy wystawić nową receptę. Po określeniu kryteriów wyszukiwania należy wybrać przycisk „Wyszukaj”.

Wybrana akcja zwróci informacje o historii e- recept wystawionych na leki dla pacjenta, a także o ich realizacji w aptece (w tym także realizacji recept papierowych). Weryfikacja historii recept pacjenta musi objąć 365 dni od daty wystawiania recepty.

W przypadku standardowego nadania dostępu przez pacjenta do swoich danych medycznych z IKP lub w trybie autoryzacji na 24 godziny lekarz, wystawiając receptę, wybiera przycisk "Wyszukaj".

WAŻNE!

Jeśli nie jesteś lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a pacjent posiada aktywne Internetowe Konto Pacjenta wówczas nie masz uprawnień do weryfikacji historii recept pacjenta. Wymagane jest nadanie dostępu do historii recept danego pacjenta.

  1. Dostęp do historii recept lekarz może uzyskać poprzez nadanie przez pacjenta z poziomu Internetowego Konta Pacjenta uprawnień do historii swoich recept dla danego lekarza. W jaki sposób pacjent może nadać dostęp lekarzowi opisane jest w komunikacie dostępnym pod adresem https://ezdrowie.gov.pl/portal/artykul/nowe-zasady-dla-recept-na-psychotropy.
  2. Lekarz, który chce wystawić receptę może również zawnioskować o dostęp do danych medycznych pacjenta w aplikacji gabinet.gov.pl. W tym celu w aplikacji należy skorzystać z zakładki „Autoryzacja” w menu po lewej stronie.

UWAGA! Koniecznym do wykorzystania funkcji jest uzupełniony przez pacjenta numer telefonu na jego Internetowym Koncie Pacjenta.

Po wybraniu przycisku „Wyślij wniosek” lekarz składa wniosek do pacjenta o udzielenie dostępu do jego danych medycznych. Wysłanie wniosku wygeneruje wiadomość SMS do pacjenta, w której podany zostanie czterocyfrowy kod autoryzujący. Podczas wizyty pacjent przekazuje lekarzowi otrzymany kod, a ten wprowadza go w aplikacji gabinet.gov.pl.

Po wprowadzeniu kodu lekarz uzyska dostęp do danych medycznych pacjenta na 24 godziny, co umożliwi weryfikację historii recept pacjenta podczas wystawiania recepty na leki psychotropowe lub odurzające.