e-recepta transgraniczna - testy środowiska produkcyjnego

Decyzja Komisji Europejskiej

W związku z licznymi pytaniami po komunikacie z dnia 20-01-2022 E-recepta transgraniczna - gotowość aptek do realizacji informujemy, że dnia 27-01-2022 Komisja Europejska (KE) poinformowała, że w dniu 27-01-2022 Sekretariat eHMSEG (eHealth Member State Expert Group) wydał pozytywną decyzję w sprawie rozpoczęcia przez polski Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) testów ewaluacyjnych środowiska produkcyjnego (dalej zwane PET) wraz z usługami e-recepta jako kraj A (wystawiający, dalej zwane jako ePA) i e-recepta jako kraj B (realizujący, dalej zwane jako ePB).  

   

Kolejne kroki

    W związku z otrzymaną Decyzją konieczne są następujące kroki:
  1. Polski KPK przeprowadzi niezbędne zmiany konfiguracji;
  2. Polski KPK wraz z KPK innego kraju przeprowadzi testy usługi ePA, Polska jako kraj wystawiający, z każdym z czterech dostępnych krajów;
  3. [Po 20.02.2022 r.] Polski KPK, wraz z polską apteką i KPK innego kraju, przeprowadzi test usługi ePB, Polska jako kraj realizujący, z każdym z czterech dostępnych krajów;
  4. KE przekaże Raport oceniający przebieg testów wraz z opinią;
  5. Polski KPK, po niezbędnych formalnościach, w przypadku pozytywnej opinii KE po PET, zawnioskuje o Go Live – rozpoczęcie działań operacyjnych;
  6. KE, po zapoznaniu się z całą dostępną dokumentacją, wyda decyzję: odmowę lub zgodę na rozpoczęcie przez Polskę wymiany e-recept transgranicznych;
  7. Centrum e-Zdrowia w stosownym komunikacje za pomocą strony ezdrowie.gov.pl poinformuje o rozpoczęciu wymiany e-recept transgranicznych. W komunikacje CeZ wskaże datę rozpoczęcia działań operacyjnych oraz kraje, z którymi możliwa będzie wymiana.

  

Uwaga!

Do czasu wydania przez KE zgody na uruchomienie wymiany e-recept transgranicznych w Polsce oraz publikacji przez Centrum e-Zdrowia stosownego komunikatu obowiązują jedynie papierowe recepty transgraniczne na dotychczasowych zasadach!

  

Adres produkcyjny

Adres produkcyjny usługi e-recepta transgraniczna to: https://sus.ezdrowie.gov.pl/services/ObslugaEPbReceptyWS. Obecnie usługa jest nieaktywna. Po przeprowadzeniu niezbędnych zmian konfiguracyjnych Centrum e-Zdrowia poinformuje o aktywacji usługi w osobnym komunikacie.

Uwaga! Przypominamy o konieczności gotowości dostawców oprogramowania aptecznego.

  

Zapraszamy apteki do udziału w testach

W związku z koniecznością przeprowadzenia testu usługi ePB, Polska jako kraj realizujący, zwracamy się do Aptek z uprzejmą prośbą o zgłoszenie chęci udziału w testach PET. Testy odbywać się będą po wcześniejszym ustaleniu daty pasującej Aptece, zagranicznemu KPK oraz polskiemu KPK. Przed testami zostaną zorganizowane spotkania organizacyjne.

    Do udziału w testach wymagany jest:
  • Farmaceut(k)a / Technik Farmaceutyczny;
  • stanowisko z Oprogramowaniem Aptecznym zaktualizowanym do wersji z modułem e-recepty transgranicznej;
  • połączenie z Internetem.

Zgłoszenia oraz wszelkie pytania prosimy przesyłać za pomocą formularza kontaktowego dostępnego na portalu ezdrowie.gov.pl w zakładce kontakt.  

    W zgłoszeniu prosimy umieścić:
  • Imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail do osoby kontaktowej;
  • Adres apteki;
  • Dostawcę posiadanego oprogramowania aptecznego.

Gorąco zachęcamy do udziału w testach!

  

Production Environment Tests (PET) – dodatkowe informacje

Cel testów PET

Celem produkcyjnych testów ewaluacyjnych (PET), wymaganych przez Komisję Europejską, jest systemowa, jak i biznesowa weryfikacja poprawności działania usługi e-recepty transgranicznej po udostępnieniu jej na środowisku produkcyjnym.

    Sprawdzenie dotyczy:
  • technicznych operacji udostępnianych przez Platformę e-zdrowie (P1),
  • technicznej komunikacji z innymi krajami,
  • poprawności działania systemów aptecznych w Aptekach w zakresie możliwości realizacji e-recepty transgranicznej.

Kluczowe jest pozytywne przejście całego procesu związanego z realizacją tego typu e-recepty. Testy przeprowadzane są z każdym krajem po kolei (w danym momencie może odbywać się test tylko z jednym krajem). Ma to na celu dokładną analizę poprawności całego procesu.

  

Dane testowe

Testy PET odbywają się na wirtualnych (nierzeczywistych) pacjentach, zgodnie z wymaganiami Komisji Europejskiej. Kraje są zobowiązane do prowadzenia testów PET na tego typu danych. Wymiana danych o „prawdziwych” pacjentach i ich e-receptach, odbywa się dopiero po pozytywnym przejściu testów PET z danym krajem.

  

Zakres testów

W zakresie e-recepty transgranicznej wymagane jest przejście całego procesu związanego z realizacją tego typu e-recepty.

    Zadania do wykonania przez Farmaceut(k)ę / Technika Farmaceutycznego podczas testu:
  • Pobranie listy krajów udostępniających możliwość realizacji e-recepty (lista dostarczana dedykowaną usługą z Platformy P1);
  • Wybór kraju na podstawie otrzymanej listy krajów;
  • Identyfikację zagranicznego pacjenta poprzez podanie:
    • danych identyfikacyjnych pacjenta,
    • opcjonalnie danych dostępowych do danej e-recepty np. numer e-recepty, kod PIN.
  • Pobranie listy e-recept;
  • Dla wybranej e-recepty:
    • Pobranie dokumentu e-recepty w wersji oryginalnej, tj. wizualizacji dostarczanej przez kraj pacjenta w formacie PDF,
    • Pobranie dokumentu e-recepty w wersji polskiej, tj. w formacie zgodnym z e-receptami krajowymi.
  • Realizację e-recepty;
  • Opcjonalnie anulowanie (wycofanie) realizacji e-recepty transgranicznej, o ile używany system apteczny posiada taką funkcjonalność oraz przy założeniu, że drugi kraj udostępnia możliwość anulowania takiej realizacji.

  

Wymagania dotyczące przeprowadzenia testów

    Testy muszą być przeprowadzone w skoordynowany sposób:
  • Na poziomie międzynarodowym pomiędzy krajami;
  • Na poziomie krajowym we współpracy Centrum e-Zdrowia z Aptekami.

Terminy testów będą ustalane na bieżąco z innymi krajami, jak i wybranymi Aptekami.

  

Ocena testów przez Komisję Europejską

O pozytywnym wyniku testów PET między krajami decyduje Komisja Europejska na podstawie zaraportowanych detalicznych danych. Dane do Komisji Europejskiej dostarczy Centrum e-Zdrowia na podstawie testów wykonanych przez Apteki.

Otrzymanie pozytywnej oceny z przeprowadzonych testów umożliwia ubieganie się o zgodę Komisji Europejskiej na działanie operacyjne na produkcji, czyli obsługę w Aptece rzeczywistych pacjentów z danego kraju.

  

Masz pytania?

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu za pomocą adresów: e-recepta@cez.gov.pl, bądź integracja_p1@cez.gov.pl.

 

 

 

Grafika z logo Unii Europejskiej i napisem: Współfinansowane przez instrument Unii Europejskiej "Łącząc Europę" Transgraniczna  e-recepta jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu "Łącząc Europę". Za treść publikacji odpowiada wyłącznie Centrum e-Zdrowia i niekoniecznie odzwierciedla ona opinię Unii Europejskiej.