Rynek leków recepturowych w Polsce

Rynek leków recepturowych w Polsce
Raport przedstawia analizę rynku leków recepturowych w latach 2015-2019. Analizie poddano między innymi różnice między województwami w realizacji recept na leki recepturowe, a także zweryfikowano, czy charakterystyki takie jak wielkość gminy, różnicują liczbę i wartość realizowanych recept na leki recepturowe.
Data publikacji:
2020-12-17
Typ publikacji:
Okolicznościowy
Słowa kluczowe:
receptury, leki recepturowe, leki
Poziom agregacji:
województwa, powiaty
Zakres lat:
2015 - 2019

Podsumowanie

W latach 2015-2019 obserwowana była istotna dynamika wzrostu wartości refundacji leków recepturowych. Na przestrzeni 5 lat wartość refundacji wzrosła z 263 mln zł do 454, czyli o 73%. Raport przedstawia analizę rynku leków recepturowych w latach 2015-2019. Przedstawiono między innymi różnice między województwami w realizacji recept na leki recepturowe, a także zweryfikowano, czy charakterystyki takie jak wielkość gminy, różnicują liczbę i wartość realizowanych recept. Przeprowadzona analiza wskazała na znaczne różnice pod kątem zarówno liczby recept jak i wartości refundacji zarówno pomiędzy podmiotami wystawiającymi tego typu recepty jak i aptekami, w których są one realizowane.

W raporcie zaprezentowano też rozpiętość cen w sprawozdawanych wartościach substancji czynnych, wykorzystywanych do przygotowania leków recepturowych oraz najczęściej występujące substancje czynne i postacie leków recepturowych. Zaobserwowano sytuacje refundacji leków recepturowych o składzie analogicznym do leków gotowych. Dużo wyższy koszt wytworzenia leku recepturowego w porównaniu z lekiem gotowym przekłada się na wypłacenie większej refundacji niż w przypadku korzystania z leków gotowych. Dla samego kremu z hydrokortyzonem wartość nadmiarowej refundacji w 2019 r. wyniosła ponad 1,1 mln zł.

Pliki do pobrania