Logowanie do e-usług ochrony zdrowia w trakcie przerwy profilu zaufanego

Jak zalogować się do e-usług w ochronie zdrowia w trakcie przerwy serwisowej profilu zaufanego

Od piątku 19 stycznia (od 20:00) do soboty 20 stycznia (do 16:00) profil zaufany będzie niedostępny w związku z pracami serwisowymi Centralnego Ośrodka Informatyki (podległego Ministerstwu Cyfryzacji). Oznacza to, że w tym czasie nie będzie można się logować za pomocą profilu zaufanego do systemów, rejestrów i innych e-usług e-zdrowia udostępnianych przez Centrum e-Zdrowia, a także wykorzystać profilu zaufanego do podpisywania dokumentów (np. e-recept). W tym czasie możliwe będzie logowanie do systemów za pomocą mojeID w banku, e-dowodu oraz aplikacji mobilnej mObywatel. Dokumenty będzie można podpisywać certyfikatem ZUS (e-ZLA). W przypadku braku dostępu do systemu e-zdrowie (P1) lekarz może wystawić dokument w wersji papierowej.

Logowanie poprzez aplikację mObywatel

mObywatel to aplikacja mobilna Ministerstwa Cyfryzacji. Umożliwia bezpieczne potwierdzenie Twojej tożsamości. By zalogować się za jej pomocą do e-usług systemu ochrony zdrowia:

  1. wejdź na stronę interesującej Cię e-usługi i wybierz logowanie za pomocą mObywatela; wyświetli Ci się kod QR,

  2. zaloguj się do aplikacji mObywatel (możesz ją pobrać ze strony https://info.mobywatel.gov.pl/),

  3. w dolnym menu aplikacji wybierz pozycję „Kod QR”,

  4. zeskanuj telefonem kod QR wyświetlony na stronie logowania do e-usługi, z której chcesz skorzystać,

  5. postępuj dalej zgodnie z instrukcjami.

Pamiętaj, że aplikację musisz zainstalować i aktywować przed wyłączeniem profilu zaufanego, czyli przed godziną 20:00 w piątek 19 stycznia.

Zobacz instrukcję logowania poprzez aplikację mObywatel.

Logowanie poprzez e-dowód

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Zawiera umożliwiający logowanie się do e-systemów numer CAN. By zalogować się w ten sposób, potrzebujesz:

  1. e-dowodu,

  2. czytnika NFC oraz komputera z dostępem do internetu lub

  3. smartfonu z modułem NFC i aplikacją eDO App.

Zobacz instrukcję logowania poprzez e-dowód.

Logowanie za pomocą mojeID w banku

Logujesz się jak na konto w banku. Możliwość taką oferują: iPKO lub Inteligo w PKO BP, Pekao SA, BOŚ, BNP Paribas, VeloBank, Crédit Agricole, mBank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Kasa Stefczyka lub banki spółdzielcze z Grupy BPS.

Podpisywanie dokumentów w gabinet.gov.pl bez profilu zaufanego

Nadal możesz podpisywać dokumenty (np. e-receptę, e-skierowanie, e-kartę szczepień) za pomocą certyfikatu ZUS (e-ZLA). Pamiętaj, że w przypadku braku dostępu do systemu e-zdrowie (P1) lekarz może wystawić dokument w wersji papierowej.