Jesteś w:
e-zdrowie w liczbach: E-skierowania
e-zdrowie w liczbach: E-skierowania
Raport przedstawia informacje o liczbie wystawionych e-skierowań przez pracowników medycznych w wybranych przekrojach.
Ostre infekcje układu oddechowego (ang. ARI - acute respiratory infections) to grupa chorób zakaźnych wyróżniona ze względu na podobieństwo objawów klinicznych, nagłe występowanie objawów oraz krótkotrwały (kilku-kilkunastodniowy), najczęściej samoograniczający się przebieg.
E-skierowanie to dokument elektroniczny, który od został wprowadzony na początku 2021 roku i zastąpił tradycyjne papierowe skierowania, znacząco usprawniając proces leczenia pacjentów. Dzięki e-skierowaniom, pacjenci mogą otrzymywać skierowania w formie cyfrowej podczas teleporady, a samego e-skierowania nie można zgubić – jest ono dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.
Dominującą przyczyną zachorowań są wirusy (ponad 200 rodzajów), w szczególności wirusy wywołujące zapalenie błony śluzowej nosa, gardła oraz zatok określane potocznie jako przeziębienie (rinowirusy, koronowirusy rodzaju alfa, wirusy paragrypy, adenowirusy i enterowirusy), wirusy grypy typu A i B, SARS-CoV-2 oraz RSV. Spośród bakterii najczęstszą przyczyną zachorowań są pneumokoki (Streptococcus pneumoniae). Zachorowaniom wywoływanym przez wirusy grypy typu A i B, wirusa SARS-CoV-2, bakterie Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae typu B można zapobiegać poprzez szczepienia.
Nasz interaktywny raport został stworzony, aby dostarczyć pacjentom podstawowych informacji na temat funkcjonowania e-skierowań w Polsce. Znajdziecie w nim szczegółowe dane o:
- Liczbie wystawionych e-skierowań przez lekarzy - dowiesz się jaka jest miesięczna liczba wystawianych e-skierowań oraz do których specjalności wystawia się ich najwięcej.
- Strukturze demograficznej pacjentów otrzymujących e-skierowania - raport zawiera analizę demograficzną pacjentów, którzy otrzymują e-skierowania, co pozwala na sprawdzenie, które grupy wiekowe najczęściej korzystają ze świadczeń w poszczególnych specjalnościach.
- Średnim czasie realizacji e-skierowań u poszczególnych specjalistów - zobaczysz, jak długo trwa realizacja e-skierowań w różnych specjalizacjach medycznych, w tym porównania regionalne w województwach.
E-skierowania to krok w stronę nowoczesnej i efektywnej opieki zdrowotnej. Nasz raport dostarcza cennych informacji, które mogą pomóc pacjentom lepiej zrozumieć, jak działa system e-skierowań i jakie korzyści z niego płyną. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem.