Jesteś w:
System e-zdrowie (P1)
System e-zdrowie (P1)
System e-zdrowie (P1) stanowi podstawę cyfrowego ekosystemu usług medycznych. Gromadzi w jednym miejscu dane o przebiegu naszego leczenia, jak np. e-recepty, e-skierowania czy historię wizyt, do których pacjent ma wygodny i łatwy dostęp na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.
System e-zdrowie (P1) umożliwia gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych pacjentów oraz indeksów elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). System obejmuje zasięgiem wszystkie podmioty medyczne, niezależnie od źródła finansowania udzielanych w nich świadczeń.
System e-zdrowie (P1) tworzą cyfrowe usługi (e-recepta, e-skierowanie, EDM, ZM, e-rejestracja), aplikacje (Internetowe Konto Pacjenta, mojeIKP, gabinet.gov.pl) oraz rozwiązania usprawniające procesy planowania i realizacji świadczeń ochrony zdrowia. Wspierają one codzienną pracę podmiotów leczniczych, pracowników medycznych i administracji publicznej odpowiedzialnej za funkcjonowanie sektora ochrony zdrowia w Polsce. Pacjentom dostarczają cyfrowe narzędzia ułatwiające zarządzanie zdrowiem swoim oraz bliskich.
System powstał dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1)”.
Projekt ma na celu:
podniesienie jakości i efektywności usług w ochronie zdrowia oraz wsparcie codziennej pracy podmiotów leczniczych, pracowników medycznych i administracji publicznej odpowiedzialnej za funkcjonowanie sektora ochrony zdrowia w Polsce; pacjentom dostarcza cyfrowe narzędzia ułatwiające zarządzanie zdrowiem swoim oraz bliskich,
umożliwienie gromadzenia, przetwarzania i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych pacjentów oraz indeksów elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). System obejmuje zasięgiem wszystkie podmioty medyczne, niezależnie od źródła finansowania udzielanych w nich świadczeń.
Projekt jest realizowany od 2007 roku, w tym Faza 1 w latach 2007-2015, Faza 2 w latach 2016-2022. Obecnie trwa realizacja Fazy 3.
Faza 1
Obejmowała zaprojektowanie oraz wytworzenie produktów (podsystemów). Jej koszt wyniósł 485 698 271,42 zł.
Faza 2
Obejmowała wytworzenie pozostałych produktów (podsystemów administracyjnych i szyny usług), ich integrację z produktami Fazy 1 oraz wdrożenie. W wyniku Fazy 2 uruchomione zostały następujące funkcjonalności:
e-recepta
e-skierowanie
zdarzenia medyczne
Wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej
Internetowe Konto Pacjenta oraz Aplikacja Usługodawców i Aptek
Platforma Publikacyjna
Hurtownia Danych
System e-rejestracji
System Teleporady
Zamawianie recept online
Kwota wydatkowana w ramach fazy 2 wyniosła 291 588 893,09 zł
Faza 3
Centrum e-Zdrowia otrzymało dotację z Unii Europejskiej w ramach naboru FERC 2.1 na realizację projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1) - faza 3”.
Planowane przedsięwzięcie obejmuje rozwój e-zdrowia w kolejnych obszarach. W ramach rozwoju platformy pojawią się kolejne e-usługi skierowane zarówno do pacjentów jak i profesjonalistów medycznych, takiej jak: elektroniczna obsługa e-karty ciąży, elektroniczna obsługa e-karty zdrowia dziecka, elektroniczna obsługa e-zleceń na badania laboratoryjne, elektroniczna obsługa spraw związanych z profilaktyką w IKP. W ramach realizacji projektu zaplanowane są również rozwój narzędzi wspierających proces leczenia chorób rzadkich, w tym hemofilii oraz narzędzie wpierające realizację opieki koordynowanej w onkologii.
Zaplanowano także wdrożenie rozwiązań informatycznych, które nie tylko dostarczą gotowych narzędzi adresujących ww. problemy i wyzwania, ale również dostarczą danych do monitorowania wybranych obszarów funkcjonalnych pod kątem nadużyć i fraudów. Rozbudowany zostanie Systemu Wykrywania Nadużyć, System Informatyczny Monitorowania Profilaktyki oraz System Monitorowania Programów Lekowych.
Efektem projektu będzie podniesienie efektywności ochrony zdrowia poprzez świadczenie kompleksowej opieki zdrowotnej, rozwój spersonalizowanej profilaktyki, oraz cyfryzacja kolejnych obszarów ochrony zdrowia.
Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia efektywności pracy profesjonalistów medycznych m.in. poprzez większy i szybszy dostęp do danych medycznych (brak powielania badań diagnostycznych, trafniejsza diagnoza i terapia), również do danych historycznych pacjenta w przypadku kontynuacji leczenia przez innego lekarza. Cyfryzacja kolejnych obszarów pozytywnie wpłynie też na funkcjonowanie wszystkich obywateli w systemie ochrony zdrowia, m.in. dzięki szkoleniom. Szkolenia przyczynią się do zniesienia bariery w wykorzystywaniu narzędzi ICT w ochronie zdrowia, zwłaszcza w grupie osób należących do tzw. wykluczonych cyfrowo.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 195 200 000,00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 155 593 920,00 zł