zmień mnie

Raport z realizacji pilotażu POZ PLUS
Pilotaż realizowany w ramach projektu pn. „Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) Etap II Faza pilotażowa - model POZ PLUS” 
Data publikacji:
2022-01-28
Typ publikacji:
okolicznościowy
Słowa kluczowe:
pilotaż, POZ PLUS
Poziom agregacji:
województwa
Zakres lat:
2018 - 2021

Model POZ PLUS

Prezentowane dane zostały zgromadzone w pilotażu trwającym od 01.07.2018 r. do 30.09.2021 r. i zrealizowanym w ramach projektu pn. „Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) Etap II Faza pilotażowa - model POZ PLUS”.

Dane obejmują okres od 01.07.2018 r. do 30.06.2021 r. i zostały opracowane wraz z interaktywnym narzędziem do ich prezentacji przez zespół Banku Światowego. Bank Światowy, jako partner NFZ w projekcie, realizował zadania związane z monitoringiem, ewaluacją pilotażu oraz odpowiedzialny był za sformułowania rekomendacji dot. zakresu wdrożenia pilotowanych rozwiązań do systemu opieki zdrowotnej.

Główny cel

Głównym celem projektu było pilotażowe wdrożenie modelu opieki koordynowanej na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej w szczególności poprzez:

  • poprawę jakości usług medycznych świadczonych na poziomie podstawowej opieki medycznej;
  • zwiększenie ilości świadczeń medycznych świadczonych na poziomie podstawowej opieki medycznej;
  • poprawę koordynacji usług medycznych świadczonych na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej.

Podjęte działania umożliwiające realizację powyższych celów polegały m.in. na: kompleksowym zapewnieniu opieki zdrowotnej; koordynacji opieki w systemie ochrony zdrowia; ocenie potrzeb oraz ustaleniu priorytetów zdrowotnych; rozpoznawaniu, eliminowaniu lub ograniczaniu zagrożeń i problemów zdrowia fizycznego i psychicznego; zapewnieniu profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz promocji zdrowia dostosowanych do potrzeb różnych grup społeczeństwa; zapewnieniu edukacji w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie i kształtowanie świadomości prozdrowotnej.

Nowe funkcje

W ramach pilotażu wprowadzono m.in. funkcję koordynatora administracyjnego oraz zwiększono zakres oraz liczbę:

  1. działań profilaktycznych oraz edukacyjnych - profilaktyczne świadczenia bilansowe (bilanse),
  2. dodatkowych usług dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, w tym usług diagnostycznych, konsultacji specjalistycznych oraz rehabilitacyjnych - program zarządzania chorobą przewlekłą.

Działania profilaktyczne oraz edukacyjne

Zgodnie z przyjętymi założeniami do badań bilansowych rekrutowani byli pacjenci w wieku 20-65, co do których Zespół POZ nie miał aktualnej/pełnej wiedzy o stanie ich zdrowia, tj. osoby nie korzystające lub rzadko korzystające ze świadczeń POZ. Rekomendowano aby byli to pacjenci, którzy na 12 miesięcy przed bilansem nie byli u lekarza z powodu choroby przewlekłej (dotyczy POZ i AOS), nie byli hospitalizowani, ani nie mieli wykonywanych badań diagnostycznych (z zakresu badań bilansowych i innych programów profilaktycznych, w tym CHUK). O zasadności włączenia pacjenta do bilansu ostatecznie decydował lekarz.

Dodatkowe usługi dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Program zarządzania chorobą w POZ został dedykowany pacjentom dorosłym (w wieku powyżej 18 r. ż.) z wybranymi schorzeniami przewlekłymi (11 schorzeń w obrębie 5 grup dziedzinowych), dla których zostały opracowane ścieżki diagnostyczno-terapeutyczne, tj.: cukrzyca typ. II, nadciśnienie tętnicze, przewlekła choroba wieńcowa, przewlekła niewydolność serca, utrwalone migota przedsionków, astma oskrzelowa, POChP, niedoczynność tarczycy, wole miąższowe i guzowate tarczycy, choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych, zespoły bólowe kręgosłupa.

Pacjent z chorobą przewlekłą korzystał z szerszego zakresu badań diagnostycznych, a także z konsultacji specjalistycznych z 5 dziedzin: diabetologia, kardiologia, pulmonologia, endokrynologia, reumatologia/neurologia.

W ramach porady kompleksowej wspólnie z pacjentem opracowany był indywidualny plan opieki medycznej (IPOM), w którego realizacji pacjent otrzymywał wsparcie koordynatora oraz pozostałych członków zespołu POZ: tj, prócz lekarza, pielęgniarki i położnej także dietetyków, edukatorów zdrowotnych, fizjoterapeutów.

Raport interaktywny

Interaktywny raport znajduje się tutaj.

Aktualizacja raportu o dane do 30 września 2021 roku znajduje się tutaj.

Plansza otwiera się w nowym oknie, może to zająć kilkanaście sekund.