Ten serwis korzysta z plików cookies. Brak ograniczenia lub wyłączenia cookies w przeglądarce internetowej oznacza zgodę na takie korzystanie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.
W dniu 21 lutego odbyła się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia konferencja poświęcona m.in. problemowi spożywania przez Polaków nadmiernej ilości cukru i wynikającym z tego konsekwencjom. Głównym tematem spotkania była prezentacja wyników raportu „Cukier,
otyłość – konsekwencje. Przegląd literatury, szacunki dla Polski”, przygotowanego przez zespół analityków z Departamentu Analiz i Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia.
Coraz wyraźniej dostrzegany problem otyłości i wzrostu zapadalności na choroby z nią związane, zestawiono m.in. z danymi sprawozdawczymi NFZ, GUS oraz OECD. Nasuwające się wnioski nie są optymistyczne. Pomimo znacznego spadku bezpośredniego spożycia cukru, w latach 2008-2017 nastąpił znaczny wzrost jego konsumpcji jako składnika innych produktów spożywczych. W podanym przedziale czasowym spożycie „ukrytego” cukru wzrosło przeciętnie na jednego mieszkańca Polski o blisko 11,8 kg. Obserwuje się systematycznie rosnące spożycie napojów słodzonych cukrem, prowadzące do nadwagi i otyłości. W 2016 r. wśród osób w wieku 20 lat i więcej, 53% kobiet i 68% mężczyzn miało nadwagę, a 23% kobiet i 25% mężczyzn było otyłych. W przypadku młodzieży poniżej 20 roku życia, nadwagę miało 25% dziewcząt i 44% chłopców, a 5% dziewcząt i 13% chłopców było otyłych.
Otyłość nie pozostaje bez wpływu na zachorowalność na szereg chorób, w tym w szczególności na cukrzycę typu 2. Dane sprawozdawcze NFZ wskazują, że w latach 2012-2017 stale wzrastała liczba osób z cukrzycą. Dodatkowo w 2017 r. sprawozdano ok. 4 tys. dużych amputacji u osób z cukrzycą, co oznacza, że średnio w Polsce co 2 godziny dokonuje się dużej amputacji związanej z cukrzycą. Konsekwencją otyłości są również nadciśnienie i zwyrodnienia stawu kolanowego. Prognozowany wzrost otyłości do 2025 roku i wynikających z niej schorzeń, wskazuje że w stosunku do roku 2017, nastąpi dodatkowe obciążenie budżetu NFZ o 327 – 1 038 mln zł, stanowiące koszty powiązanych świadczeń medycznych.
Nieuniknionymi, dającymi powiązać z konsekwencjami spożycia napojów słodzonych cukrem, są również krótsze lata przeżyte w zdrowiu i wcześniejsze zgony. Szacuje się, że w Polsce blisko 1 400 zgonów rocznie wynika z destrukcyjnego wpływu nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem.
Raport oraz zawarte w nim dane nieuchronnie wskazują na konieczność pilnego zmierzenia się z „dużym wyzwaniem” i przygotowaniem regulacji zmierzających do ograniczenia spożycia cukru w walce z rosnącą otyłością w społeczeństwie, szczególnie wśród ludzi młodych.
Świadczenia udzielone w 2017 r. dorosłym pacjentom z powodu wybranych chorób związanych z otyłością
Informacje odnoszą się do świadczeń, dla których wartość rozliczonego świadczenia była większa od zera lub świadczenie zostało sprawozdane w ramach ryczałtu PSZ
Opracowanie własne na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia