Jesteś w:
Certyfikaty do podpisywania komunikatów
Apteka, Punkt apteczny, Dział Farmacji Szpitalnej
Certyfikat niekwalifikowany P1 lub
Certyfikat niekwalifikowany wystawiony przez dowolne centrum certyfikacji zarejestrowane w rejestrach Narodowego Centrum Certyfikacji.
Podmiot odpowiedzialny, Hurtownia farmaceutyczna
Certyfikat niekwalifikowany wystawiony przez dowolne centrum certyfikacji zarejestrowane w rejestrach Narodowego Centrum Certyfikacji.
Wymagania dla certyfikatu niekwalifikowanego:
zawiera adres e-mail, nazwę reprezentowanego podmiotu i miejsca prowadzenia działalności (opcjonalnie: imię i nazwisko subskrybenta),
jest zgodny ze standardem X.509 v3,
jest zabezpieczony funkcją skrótu minimum SHA1 (zalecana SHA2),
ma minimalną długość kluczy kryptograficznych: RSA/DSA 2048 bit,
jest wystawiany w formacie PEM oraz opcjonalnie w formacie P12.
Wykorzystanie certyfikatu wystawionego przez zagraniczne centrum certyfikacji wymienione na liście europejskich zaufanych centrów certyfikacji, który jest zgodny z powyższą specyfikacją, wymaga wcześniejszego kontaktu drogą elektroniczną na adres zsmopl@cez.gov.pl.
Certyfikat niekwalifikowany P1
Informujemy, że istnieje możliwość pozyskania certyfikatu P1 przez apteki szpitalne i działy farmacji szpitalnej, które nie są podłączone do P1.
Warunki, jakie musi spełnić podmiot, aby podłączyć się do P1 i uzyskać certyfikat P1 to:
kompletność danych w Rejestrze Aptek – status apteki „aktywny” oraz wskazany Kierownik Apteki wraz z jego NPWZ (posiadający podpis kwalifikowany lub podpis potwierdzony profilem zaufanym),
kompletność danych w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (CRF) – aktywne prawo wykonywania zawodu farmaceuty (KA) wraz z jego numerem PESEL,
podanie poprawnego adresu e-mail apteki, na który zostaną wysłane linki do pobrania certyfikatu,
wskazanie osoby pełniącej funkcję administratora konta apteki w P1; imię, nazwisko, PESEL, adres e-mail.
Rekomendujemy, aby apteki szpitalne i działy farmacji szpitalnej korzystały z certyfikatów podmiotu leczniczego tj. szpitala. W takim wypadku wystarczy złożenie wniosku w systemie RPWDL, przez administratora podmiotu bez konieczności aktualizacji danych kierownika apteki w RA i CRF. Warunkiem złożenia wniosku jest posiadanie dostępu do księgi rejestrowej podmiotu leczniczego. Instrukcja generowania żądania podpisu certyfikatu CSR oraz pliku właściwego certyfikatu P12 dostępna do pobrania TUTAJ. Generator plików certyfikatów właściwych P12 dostępny jest do pobrania TUTAJ.