Jesteś w:
Program Moje Zdrowie – pierwsze tygodnie z perspektywy POZ
Nowy program profilaktyczny Moje Zdrowie został uruchomiony na piątego maja. To kompleksowy bilans zdrowia osób dorosłych, który ma na celu ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz zaplanowanie dalszych działań profilaktycznych, diagnostycznych i edukacyjnych. Już od pierwszych dni spotkał się z ogromnym zainteresowaniem pacjentów, ale widoczne jest też coraz większe zaangażowanie placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Liczba wypełnionych ankiet
Uczestnictwo w programie rozpoczyna się od ankiety zdrowotnej wypełnianej przez pacjenta. Ankieta zawiera pytania dotyczące m.in. wagi, wzrostu, stylu życia, historii chorób w rodzinie, warunków socjalnych.
Pacjent może wypełnić ankietę na 3 sposoby:
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
- w aplikacja mojeIKP
- bezpośrednio w POZ – z pomocą pracownika, który zaznacza odpowiedzi pacjenta w systemie (gabinet.gov.pl lub inny system gabinetowy).
Na podstawie odpowiedzi udzielonych w ankiecie pacjent otrzymuje spersonalizowany zestaw badań do wykonania – dopasowany do wieku, płci, stylu życia czy historii przebytych chorób. Wypełniona ankieta wraz z zestawem badań trafia do POZ, do którego pacjent jest przypisany.
Ankietę wypełniło już powyżej 126 tysięcy osób. Wśród nich dominują kobiety i mężczyźni poniżej 40 lat (59% ankiet). Zdecydowanie chętniej w nowy program profilaktyczny angażują się panie – stanowią 73% wszystkich zgłaszających się na badania.
Najwięcej osób wypełniło ankietę przez IKP (54%) i w aplikacji mojeIKP (38%). Oznacza to, że obciążenie POZ w zakresie pomocy pacjentom w wypełnianiu ankiet zdrowotnych w pierwszych tygodniach działania programu jest nieznaczne.
Liczba ankiet podjętych do realizacji w poszczególnych województwach
Z programu może skorzystać każdy pacjent, który ukończył 20 lat i wybrał swojego lekarza pierwszego kontaktu. Pacjenci w wieku 40 i więcej lat, którzy realizowali badania w ramach programu Profilaktyki 40+ muszą odczekać rok od ostatnich badań w ramach tego programu. Liczba ankiet podjętych do realizacji
Informacja o ankiecie i badaniach trafia automatycznie do POZ pacjenta. POZ ma 30 dni na podjęcie ankiety do realizacji – czyli na wystawienie zlecenia na badania i umówienie z pacjentem terminu realizacji badań. W pierwszych dniach działania programu takich działań ze strony POZ było znacznie mniej niż liczba wypełnionych ankiet – co zupełnie naturalne. Z każdym dniem proporcja ankiet wypełnionych do podjętych przez POZ staje się coraz bardziej wyrównana. Jeszcze niedawno było to mniej niż 10% wszystkich ankiet, aktualnie podjętych jest już blisko 20%.
W praktyce oznacza to 23 tysiące ankiet podjętych do realizacji przez POZ, mimo że nie upłynął jeszcze pierwszy miesiąc funkcjonowania programu. Najwięcej w województwach: wielkopolskim, śląskim i pomorskim.
Liczba ankiet podjętych do realizacji w poszczególnych województwach
Powiadomienia o wypełnionej ankiecie
Obecnie każdy POZ może w dowolnej chwili sprawdzić, ile ankiet wypełnili pacjenci, którzy złożyli deklarację lekarską w danej placówce. Zrobi to poprzez system gabinet.gov.pl lub inny system gabinetowy zintegrowany z usługą. Centrum e-Zdrowia udostępni jednak niebawem funkcjonalność, dzięki której każda placówka POZ będzie automatycznie powiadamiana o tym, że pacjent będący pod jej opieką wypełnił ankietę. Dodatkowo usprawni to obsługę programu Moje Zdrowie w POZ.
Przeczytaj więcej o programie Moje Zdrowie:
- na czym polega program Moje Zdrowie i jakie są jego etapy
- jak wypełnić ankietę z pacjentem w aplikacji gabinet.gov.pl
- odpowiedzi na pytania integratorów.
Informacje o programie dla pacjenta
Pacjent pyta Cię o program Moje Zdrowie? Skieruj go na portal pacjent.gov.pl, na którym utworzona została podstrona programu Moje Zdrowie. Opisujemy tam krok po kroku, jak pacjent może skorzystać z programu.
Portal pacjent.gov.pl to rządowy portal z rzetelnymi, aktualnymi informacjami na temat publicznej opieki zdrowotnej w Polsce, skierowany do pacjentów.
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 kwietnia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. z 2025 r. poz. 584)
- Zarządzenie nr 34/2025/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 2 maja 2025 r. zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.