zmień mnie

NFZ o zdrowiu. Otyłość i jej konsekwencje.
Celem raportu jest przedstawienie danych dotyczących problemu otyłości w Polsce i chorób towarzyszących otyłości. Przedstawiono także informacje o programie KOS-BAR i farmakologicznym leczeniu otyłości.
Data publikacji:
2024-05-15
Typ publikacji:
cykliczny
Słowa kluczowe:
otyłość, nadwaga, BMI
Poziom agregacji:
Polska
Zakres lat:
2014 - 2023

Publikujemy raport NFZ o zdrowiu – „Otyłość i jej konsekwencje”. Jest to kolejny raport z serii NFZ o zdrowiu. Tym razem raport dotyczy problemu otyłości.

Nadwaga i otyłość stają się coraz poważniejszymi problemami współczesnego świata. W 2020 roku według szacunków na świecie było 2,6 mld osób z nadwagą lub otyłością (wskaźnik BMI >= 25kg/m2), z czego aż 0,99 mld osób było otyłych.

W roku 2019 według danych Głównego Urzędu Statystycznego 56,6% osób w Polsce powyżej 15. r.ż. miało nadwagę lub otyłość (z otyłością było 18,5% osób). Według szacunków NCD Risk Factor Collaboration w Polsce w 2025 roku z otyłością będzie 25,9% kobiet i 30,3% mężczyzn w wieku 20 lat lub więcej.

Liczne prace naukowe wskazują, że nadwaga i otyłość przyczyniają się do rozwoju szeregu chorób, w tym cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego. W ostatnich latach stale wzrasta liczba pacjentów, którzy wykupili refundowane leki stosowane w cukrzycy lub paski do oznaczania poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo w 2023 roku sprawozdano 5,5 tys. hospitalizacji u pacjentów z cukrzycą z procedurą oznaczającą dużą amputację kończyny dolnej.

W raporcie omówiono wybrane jednostki chorobowe będące konsekwencjami otyłości. W 2023 roku kwota refundacji świadczeń związana z leczeniem wśród osób dorosłych następujących chorób: cukrzycy typu 2, chorób woreczka żółciowego, dyslipidemii, bezdechu sennego, zwyrodnienia kolan, stłuszczenia wątroby wynosiła 3 539,4 mln zł. Dla porównania, w 2014 roku kwota ta wynosiła 1 218,7 mln zł.

Istotnym elementem leczenia zaawansowanej otyłości są operacje bariatryczne polegające na operacyjnym zmniejszeniu objętości żołądka. W 2023 roku poddano takiemu zabiegowi 6,5 tys. pacjentów. Od 2021 roku działa w Polsce pilotażowy program w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS–BAR. Do 21 marca 2024 roku w programie wzięło udział 5,5 tys. pacjentów w 19 ośrodkach.

Te wszystkie informacje, jak i znacznie więcej danych znajdziesz na stronach raportu „Otyłość i jej konsekwencje”. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

Pliki do pobrania