Centralna e-rejestracja – informacje dla menedżerów placówek
Jesteś w:
Centralna e-rejestracja (CeR) to duża zmiana organizacyjna w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Zmienia się sposób planowania pracy, udostępniania terminów i obsługi pacjenta. Teraz, zamiast listy oczekujących tworzonej przez placówkę, harmonogramy, typy wizyt i wolne terminy będą widoczne w całym kraju i stale monitorowane. Publikujemy wskazówki, które pomogą przeprowadzić taką zmianę.
Placówki, które oferują mammografię, test na HPV HR (zastępuje klasyczną cytologię) lub konsultacje u kardiologa, mają czas do 31 maja 2026 r., by zacząć przekazywać wolne terminy do systemu. Od 1 czerwca NFZ wstrzyma rozliczanie usług, jeśli placówka nie podłączyła się do e-rejestracji. Od 1 lipca 2026 r. NFZ będzie płacić wyłącznie za świadczenia, które będą umawiane przez centralną e-rejestrację.
Pół roku na integrację z CeR
Masz czas do końca maja, żeby zintegrować usługę z centralnym systemem e-rejestracji i przeprowadzić zasilenie inicjalne harmonogramów na pełne 3 miesiące (do września 2026 r.). Zasilenie inicjalne harmonogramów do CeR oznacza pierwsze wprowadzenie pełnych danych o dostępnych terminach wizyt (harmonogramów) z systemu placówki do centralnej e- rejestracji.
To ważne, bo CeR musi znać wszystkie dostępne terminy, aby pacjenci mogli się zapisywać online. Potem aktualizujesz harmonogramy na bieżąco. Każda zmiana w systemie placówki musi być synchronizowana z CeR.
Najważniejsze zadania
Przed menedżerami stoją 4 główne zadania:
Zaktualizowanie systemów – zintegrowanie systemu placówki z CeR, aby przesyłać harmonogramy i wolne terminy.
Przeszkolenie personelu – pracownicy placówki muszą umieć obsługiwać nowy system i znać nowe zasady rejestracji.
Monitorowanie terminów – dbanie o bieżące aktualizowanie harmonogramów i dostępnych wizyt.
Zadbanie o bezpieczeństwo danych – ochrona danych pacjentów zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.
Najważniejsze obowiązki świadczeniodawców wynikające z ustawy
Harmonogram wprowadzania e-rejestracji
od 1 stycznia 2026 roku – wejście w życie ustawy
do 31 maja 2026 roku – obowiązek przekazania harmonogramów do systemu centralnego – centralnej e-rejestracji na kolejne, pełne 3 miesiące, czyli do września 2026 roku (art. 23i pkt. 1)
od 1 lipca 2026 roku – obowiązek umawiania przez centralną e-rejestrację, aktywacja MUŚ; każda wizyta – przed udzieleniem świadczenia lub najpóźniej w dniu jego realizacji – musi być zarejestrowana w centralnej e-rejestracji (art. 23i pkt. 2).
Nowe zasady płatności za świadczenia
od 1 czerwca 2026 roku NFZ wstrzyma płatności w przypadku nieprzekazania harmonogramów (art. 154a ust. 1)
od 1 lipca 2026 roku NFZ będzie płacił wyłącznie za świadczenia umówione w centralnej e-rejestracji (art. 154a ust. 2).
Docelowo centralna e-rejestracja ma objąć wszystkie świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Celem jest pełna integracja rejestracji, harmonogramów i dostępności terminów na poziomie całego systemu opieki zdrowotnej.
Co zyskają świadczeniodawcy?
Centralna e-rejestracja docelowo usprawni czynności administracyjne placówek medycznych:
placówki nie będą musiały samodzielnie raportować kolejek do NFZ – dane te będą automatycznie generowane przez system e-rejestracji
pacjent będzie mógł umawiać się na wizytę nie tylko osobiście lub telefonicznie w placówce, ale także online – za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl) oraz aplikacji mobilnej mojeIKP
placówki, które prowadzą grafiki w postaci papierowej, przejdą na elektroniczną formę prowadzenia zapisów, co docelowo usprawni ich pracę.
Wdrożenie e-rejestracji to wyzwanie dla placówek medycznych, szczególnie dla tych, które nadal prowadzą grafiki w postaci papierowej. Czekają je duże zmiany organizacyjne w wewnętrznych procesach. Wymogiem centralnej e-rejestracji jest usystematyzowanie danych i prowadzenie grafików w formie elektronicznej. Ta cyfrowa rewolucja przyniesie jednak ogromne korzyści. Dane będą uporządkowane, czytelne, kompletne i łatwo dostępne dla personelu medycznego.
Informacje o e-rejestracji dla poszczególnych grup
Informacje dla poszczególnych grup zamieściliśmy w materiałach:
dla menedżerów placówek
dla integratorów z systemem P1 (dostawców oprogramowania)
dla rejestracji (zapisanie pacjenta przez e-rejestrację w systemie gabinet.gov.pl i innych systemach gabinetowych)
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26 września 2025 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2025 poz. 1537)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego dotyczącego centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych (Dz.U. 2025 poz. 840)