Ten serwis korzysta z plików cookies. Brak ograniczenia lub wyłączenia cookies w przeglądarce internetowej oznacza zgodę na takie korzystanie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.
Celem raportu jest przedstawienie danych w zakresie epidemiologii depresji, udzielonych świadczeń, zrealizowanych recept na leki przecwidepresyjne, ciągłości farmakoterapii na przykładzie sertralinum oraz absencji chorobowej i wydanych orzeczeniach lekarskich dla celów rentowych.
Data publikacji:
2020-02-20
Typ publikacji:
Okolicznościowy
Słowa kluczowe:
depresja
Poziom agregacji:
Polska, województwa
Zakres lat:
2013 - 2018
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją obchodzonego 23 lutego, Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport dotyczący depresji.
Depresja stanowi co raz większy problem zdrowotny i społeczny. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1 mln osób.
Dane NFZ wskazują, że świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji miało udzielone w 2018 r. 632 tys. pacjentów i świadczenia najczęściej udzielano osobom w wieku 55-64 lata. Świadczenia z rozpoznaniem głównym depresji najczęściej były udzielane w podstawowej opiece
zdrowotnej oraz w poradniach psychiatrycznych. Liczba udzielonych świadczeń z powodu depresji spadła w ostatnich latach. Wartość refundacji świadczeń wyniosła 250 mln zł w 2018 r. i była o 14% wyższa niż w 2013 r.
Refundowane leki przeciwdepresyjne (stosowane w depresji, ale również innych zaburzeniach psychicznych) wykupiło w 2018 r. 1,3 mln osób i było to o 35% więcej niż w 2013 r. Zwraca uwagę rosnąca liczba osób poniżej 18. r.ż, które zrealizowały receptę na
refundowane leki przeciwdepresyjne. Wartość refundacji tych leków wyniosła w 2018 r. 135 mln zł.
Wśród osób, które zrealizowały receptę na refundowane leki z substancją sertralinum, 40% pacjentów kontynuowało leczenie przez rekomendowany okres 180 dni. W przypadku 77% pacjentów, którzy spełnili warunek rekomendowanej długości leczenia
obserwowano pokrycie co najmniej 80% teoretycznego zapotrzebowania na leki z sertralinum.
Długość trwania farmakoterapii refundowanymi lekami przeciwdepresyjnymi zawierającymi sertralinum wg grup wiekowych
W raporcie przedstawiono również dane ZUS o absencji chorobowej i orzeczeniach lekarskich dla celów rentowych z powodu dużej depresji. Wskazują one, że liczba zwolnień z tego powodu wyniosła 300 tys. w 2018 r. a liczba orzeczeń 4 tys.
W raporcie NFZ przeczytasz o:
epidemiologii zaburzeń depresyjnych na świecie i Polsce,
świadczeniach udzielonych z rozpoznaniem depresji,
realizacji recept na leki przeciwdepresyjne,
absencji chorobowej i orzeczeniach lekarskich dla celów rentowych z powodu dużej depresji.