Platforma Usług Inteligentnych
Jesteś w:
PUI – cyfrowy asystent radiologa w diagnostyce obrazowej
Platforma Usług Inteligentnych (PUI) to system realizowany w ramach projektu e-Zdrowie KPO dofinansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Zgodnie z rekomendacją Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, PUI koncentruje się na kluczowych obszarach diagnostycznych: wykrywaniu nowotworu płuc i piersi, diagnostyce udaru niedokrwiennego, analizie złamań oraz patologii w RTG klatki piersiowej. W pierwszym etapie umożliwi lekarzom dostęp do narzędzi AI, które pomogą w analizie:
- zdjęć rentgenowskich (RTG)
- tomografii komputerowej (TK)
- rezonansu magnetycznego (MR).
Platforma ma umożliwić radiologom korzystanie z nowoczesnych, certyfikowanych modeli AI. Dzięki temu specjaliści będą mogli szybciej i bardziej precyzyjnie analizować obrazy diagnostyczne, wykrywać subtelne zmiany patologiczne, a także sprawniej nadawać priorytet przypadkom wymagającym pilnej interwencji – jak np. udary.
Przede wszystkim stanowić będzie kluczowe wsparcie radiologów w tworzeniu opisów badań, a dzięki temu mniej czasu poświęcać będą na zadania administracyjne, pamiętając, że AI nie zastąpi ludzkiego doświadczenia, empatii ani intuicji, które są nieodzowne w medycynie.
Ważne terminy
- 30 listopada 2025 r. - aktualizacja dokumentacji integracyjnej
- 5 grudnia 2025 r. - udostępnienie środowiska integracyjnego
Dokumentacja
Najczęściej zadawane pytania
- Jak mają być przygotowane paczki wysyłane z danymi binarnymi?
Odpowiedź: W ramach zlecania Usług Diagnostyki Cyfrowej, system umożliwia przekazywanie danych binarnych powiązanych ze zleceniem UDC, takich jak obrazy medyczne (np. pliki w formacie DICOM). Mechanizm ten opiera się na przekazaniu zestawu danych w postaci archiwum ZIP, które jest przekazywane do PUI w trybie transferu wieloczęściowego.
Podmiot zlecający UDC przekazuje do PUI:
- informacje o zamiarze przesłania danych binarnych (manifest), obejmujące:
- liczbę plików w archiwum, sumy kontrolne,
- ścieżki względne plików w archiwum ZIP,
- łączny rozmiar danych binarnych,
- listę identyfikatorów paczek,
- oznacznik badanie historyczne. Wartość true wyłącznie w przypadku zlecenia analizy porównawczej, a więc służącej ocenie progresji lub regresji zmian patologicznych i tylko wtedy, gdy dana UDC wspiera taką analizę.
- dane binarne w formie archiwum ZIP są podzielone na paczki, gdzie każda paczka jest fragmentem jednego zestawu danych przekazywanego w ramach zlecenia.
- informacje o zamiarze przesłania danych binarnych (manifest), obejmujące:
- Jak mają być przygotowane paczki wysyłane z danymi binarnymi?
Odpowiedź: Po zakończeniu analizy realizowanej w ramach UDC (przy wsparciu Modelu SI lub zestawu Modeli SI), system udostępnia wyniki diagnostyczne w dwóch formach:
- dane relacyjne (raport UDC, metadane),
- dane binarne (np. przetworzone obrazy DICOM, pliki segmentacji, raporty).
Jeżeli dana UDC obejmuje analizę z wykorzystaniem więcej niż jednego modelu SI, to wtedy każdy model SI generuje własny, odrębny wynik, który w PUI reprezentowany jest jako oddzielna paczka (lub zestaw paczek). Wszystkie te paczki należą jednak do jednego zlecenia UDC i mogą być pobierane łącznie, w ramach jednego procesu pobierania danych wynikowych.
Podmiot zlecając, wykonując zapytanie do PUI otrzymuje:
- wyniki relacyjne,
- strukturę danych binarnych do pobrania, zawierającą m.in.:
- liczbę plików,
- sumy kontrolne,
- ścieżki względne w archiwum ZIP,
- łączny rozmiar danych,
- listę identyfikatorów paczek.
- Na podstawie tej odpowiedzi system integrujący jest w stanie ustalić, ile paczek należy pobrać oraz jak prawidłowo odtworzyć komplet danych wynikowych.
Dokładny sposób przygotowania manifestu i podziału danych zostanie opisany w dokumentacji technicznej interfejsu.
- Czy istnieją po Państwa stronie rekomendacje lub wytyczne UX/UI dotyczące sposobu prezentacji poszczególnych usług/algorytmów użytkownikom, ewentualnej możliwości wyboru pomiędzy kilkoma algorytmami realizującymi podobne zadanie?
Odpowiedź: W ramach PUI nie są przewidziane rekomendacje ani wytyczne UX/UI dotyczące sposobu prezentacji usług diagnostyki cyfrowej lub modeli SI użytkownikom końcowym w systemach dziedzinowych typu HIS/RIS.
Zakres prac PUI obejmuje przygotowanie interfejsów integracyjnych, nie definiuje jednak sposobu implementacji ani wizualizacji usług po stronie w/w systemów.
- Przepływ zgód pacjenta
Prośba o jednoznaczne potwierdzenie zakresu odpowiedzialności HIS i RIS/PACS:
- Zgoda jest rejestrowana w HIS.
- HIS przekazuje informację o zgodzie w zleceniu do RIS/PACS.
- System diagnostyczny przesyła badanie do PUI tylko przy oznaczeniu zgody.
- PUI nie weryfikuje zgód, zakłada ich poprawność.
Odpowiedź: Pozyskanie zgody pacjenta jest obowiązkiem podmiotu leczniczego (w tym zgody na przeprowadzenie analizy przekazanego do PUI badania diagnostycznego przez modele sztucznej inteligencji) i odbywa się w jego systemie HIS. PUI nie przechowuje ani nie przetwarza zgód pacjentów, gdyż obszar ten jest poza jego zakresem.
Oczekuje się jednak, że systemy HIS będą przekazywać do analizy w PUI wyłącznie badania, dla których pacjent wyraził zgodę na ich przetwarzanie przez algorytmy sztucznej inteligencji.
- Czy aktualnie opublikowana dokumentacja API dla PUI ma już charakter ostateczny? Czy dostawcy mogą już bezpiecznie przystępować do implementacji w oparciu o opublikowaną wersję
Odpowiedź: Obecna dokumentacja integracyjna do PUI jest aktualna i może być wykorzystywana w bieżących pracach. Po zakończeniu procesu wyboru dostawcy platformy planowane jest jej uzupełnienie o elementy wynikające z konkretnego rozwiązania technologicznego.
Dostawcy mogą już bezpiecznie przystępować do implementacji w oparciu o opublikowaną wersję, z zastrzeżeniem ewentualnego dostosowania do konkretnego rozwiązania technologicznego, możliwego do zdefiniowania do wyborze dostawcy platformy.
- Czy dostępna jest już lista zatwierdzonych dostawców algorytmów AI zintegrowanych z PUI? Informacja ta byłaby pomocna dla dostawców systemów dziedzinowych, którzy mogliby przygotować odpowiednie adaptacje systemów do współpracy z wybranymi algorytmami.
Lista zatwierdzonych dostawców algorytmów SI zintegrowanych z PUI, będzie dostępna po wyborze dostawców modeli.
- Czy obecnie znany jest już katalog badań obrazowych, dla których możliwe będzie zlecanie analiz AI?
Funkcjonalności, które są planowane do udostępnienia lekarzom poprzez modele AI to:
- wykrywanie patologii w TK klatki piersiowej,
- wykrywanie zmian niedokrwiennych i krwotocznych w badaniach obrazowych mózgu,
- diagnostyka zmian pourazowych układu kostnego w badaniach radiografii klasycznej (RTG),
- wykrywanie zmian nowotworowych piersi (mammografia),
- wykrywanie zmian patologicznych w RTG klatki piersiowej.
Kontakt
Kontakt w sprawie integracji z PUI: integracja_p1@cez.gov.pl
