System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK)

O projekcie

Celem budowy Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych jest uzyskanie spójnego zintegrowanego systemu gromadzącego i przetwarzającego dane na temat organizacji i przebiegu szkolenia personelu medycznego umożliwiającego efektywny przepływ informacji o procesie kształcenia pomiędzy jednostkami.

System SMK wspiera procesy kształcenia podyplomowego związane m.in. z prowadzeniem postępowania kwalifikacyjnego, składaniem i oceną wniosków o rozpoczęcie specjalizacji, realizacją kształcenia, przeprowadzaniem egzaminów oraz uzyskiwaniem przez podmioty akredytacji do prowadzenia specjalizacji. Dane zbierane w systemie mają umożliwić bieżące monitorowanie przebiegu szkolenia oraz dostarczyć informacje na potrzeby planowania kształcenia podyplomowego kadr medycznych.

Nowy system SMK

19 lipca 2022 r. został uruchomiony nowy System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK), który zgodnie z założeniami dla wszystkich grup zawodowych będzie wdrażany etapami przy jednoczesnym utrzymaniu funkcjonalności w dotychczasowym systemie do czasu budowy procesów w nowym SMK.

Pierwszą grupą zawodową, dla której uruchomiono nowe funkcjonalności systemu byli lekarze i lekarze dentyści. Funkcjonalności te odzwierciedlają centralny nabór na szkolenie specjalizacyjne dla tej grupy zawodowej. Wraz z kolejnymi wdrożeniami dostarczyliśmy dalsze rozwiązania zapewniające realizację kształcenia zgodnie z jego przebiegiem. W nowym SMK całość szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów, z wykorzystaniem nowych Elektronicznych Kart Szkolenia Specjalizacyjnego, realizowana jest dla osób z postępowania kwalifikacyjnego wiosna 2023. Związane jest to z wydaniem przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego nowych programów szkolenia specjalizacyjnego.

Miło nam również poinformować, że zakończyliśmy prace w nowym SMK nad uruchomieniem pełnego zakresu funkcjonalnego dla diagnostów laboratoryjnych, dla których pierwsze funkcjonalności oddaliśmy z dniem 11 lipca 2023 r. Oznacza to, że diagności laboratoryjni zakwalifikowani do szkolenia na postępowanie wiosna 2024, podobnie jak lekarze i lekarze dentyści, całość specjalizacji mogą realizować już w nowym SMK. Warto podkreślić, że aktualnie pracujemy nad rozwiązaniem umożliwiającym diagnostom laboratoryjnym przeniesienie ewidencjonowania szkolenia do nowego SMK. Związane to będzie z potrzebą uzupełnienia i zatwierdzenia w nowym systemie, w Elektronicznych Kartach Specjalizacji zrealizowanych elementów szkolenia. Zakładamy jednak, że nie będzie to czynnik ograniczający zmianę systemu na nowy. Po zakończeniu prac nad tą funkcjonalnością, która przewidziana jest do oddanie we wrześniu br., prześlemy do poszczególnych Urzędów Wojewódzkich szczegółową instrukcję umożliwiającą dokonanie tej czynności.

Z innych obszarów uruchomionych w nowym SMK dla większości grup zawodowych, w styczniu 2024 r. oddaliśmy proces wnioskowania o przystąpienie do egzaminu specjalizacyjnego. W związku z powyższym od sesji jesień 2024 lekarze, lekarze dentyści, diagności laboratoryjni, farmaceuci oraz inni pracownicy w ochronie zdrowia wniosek o przystąpienie do egzaminu specjalizacyjnego składają wyłącznie za pośrednictwem nowego systemu SMK.

Miło nam również poinformować, że aktualnie pracujemy w nowym SMK nad rozwiązaniami dla kolejnej grupy zawodowej – farmaceuci. Zakładamy, że pierwsze postępowanie kwalifikacyjne na specjalizację, a tym samym realizacja szkolenia w nowym systemie możliwa będzie dla farmaceutów, którzy wnioskować będą o rozpoczęcie szkolenia na postepowanie kwalifikacyjne jesień 2025 r. (tj. dla wniosków składanych od 15 listopada do 15 grudnia).

Wśród innych obszarów, nad którymi trwają intensywne prace celem oddania ich Państwu w nowym systemie jest proces wnioskowania o akredytację na specjalizację i staż oraz rejestr osób w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. Zakładamy, że nowo uruchamiane obszary spełnią Państw oczekiwania a korzystanie z nich będzie intuicyjne i satysfakcjonujące.

Z uwagi na przyrostowe wdrażanie funkcjonalności w nowym SMK jak również celem ułatwienia korzystania z systemu, po zalogowaniu zostały udostępnione tabele obrazujące zakres funkcjonalny możliwy do realizacji w dotychczasowym lub nowym SMK.

System jest dostępny pod adresem: https://smk2.ezdrowie.gov.pl/. Na tę stronę zostaniecie też Państwo automatycznie przeniesieni, jeśli zalogujecie się na dotychczasowy adres: https://smk.ezdrowie.gov.pl/.

Filmy instruktażowe

Filmy ze szkolenia

Informacje dla wszystkich użytkowników korzystających z dotychczasowego SMK

Wraz z uruchomieniem nowego systemu SMK została przeprowadzona migracja kont wszystkich użytkowników z dotychczasowego systemu SMK. Oznacza to, że każdy użytkownik, tj. lekarz, lekarz dentysta, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, inni pracownicy w ochronie zdrowia, jak również osoby/podmioty obsługujące dane procesy w SMK będą logować się do systemu za pośrednictwem nowego SMK. Następnie, w zależności od posiadanej roli, system będzie przekierowywał automatycznie użytkownika do odpowiedniej wersji SMK.

W ramach realizacji projektu, w nowym SMK będą oddawane funkcjonalności dla farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarek i położnych oraz innych pracowników w ochronie zdrowia. Kolejność prac zostanie ustalona z Ministerstwem Zdrowia.

Zalecane przeglądarki

Informujemy, że System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych został przygotowany na wersje desktopowe. W związku z powyższym system może nie działać prawidłowo na urządzeniach mobilnych. Zalecane przeglądarki: Chrome (ostatnia oficjalna wersja), Firefox (ostatnia oficjalna wersja + wersja z rozszerzonym wsparciem), opcjonalnie Edge, Safari.

Masz pytania?

Pomoc techniczną w zakresie SMK można uzyskać telefonicznie: 19 239 oraz mailowo: smk-serwis@cez.gov.pl. Pomoc świadczona jest całodobowo, przez 7 dni w tygodniu (również w święta).

Szkolenia Akademii CeZ

Potrzebujesz szkolenia z SMK lub z innych rozwiązań dostarczanych przez Centrum e-Zdrowia? Sprawdź ofertę szkoleniową Akademii CeZ na stronie akademiacez.gov.pl 

Instrukcje do pobrania nowa wersja systemu

Instrukcje do pobrania poprzednia wersja systemu